Сайт працює в тестовому режимі

День гідності та свободи

День гідності та свободи

Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та Революція Гідності 2013-го. Вони стали яскравим підтвердженням того, що українці є сильною, глибоко патріотичною нацією з високим почуттям гідності та незламним духом свободи.

Під час президентських виборів 2004-го року здійнялися акції протесту.
За попередніми результатами другого туру, оголошеними 21 листопада Центральною виборчою комісією, перемогу в президентських перегонах здобув Віктор Янукович. Масові та брутальні фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів збурили українське суспільство. Прихильники опозиційного кандидата – Віктора Ющенка, 22 листопада вийшли на мітинги незгоди. Протестний рух охопив найбільші міста України, а центром став Майдан Незалежності у Києві. Внаслідок цих подій відбувся повторний другий тур президентських виборів за результатами якого переміг Віктор Ющенко.
У листопаді 2005 року новообраний Президент заснував свято – День Свободи.
У грудні 2011 року наступний Президент України Віктор Янукович скасував День Свободи і об’єднав його з Днем Соборності.
21 листопада 2013-го року на Майдані Незалежності у Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Спочатку зібралося декілька сотень, а вже 24 листопада – понад сто тисяч прихильників євроінтеграції. Після того, як 29 листопада на Євромайдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів, влада застосувала силу. 30 листопада вночі відбувся кривавий розгін майданівців. Стало зрозуміло, що країна рухається до авторитаризму, засадничі принципи якого відчуло на собі українське суспільство: зневага до прав людини, корупція, свавілля правоохоронних органів, репресії проти незгідних. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими.
18-20 лютого – в найтрагічніші дні Революції, сталися сутички в центрі Києва, підпалено Будинок профспілок, снайпери вбили понад 70 євромайданівців, які стали Героями Небесної Сотні. Троє з них – наші земляки: Ігор Сердюк, Андрій Черненко, Петро Гаджа.
Вночі на 22 лютого Віктор Янукович втік з України. Відбулися позачергові президентські вибори, які засвідчили європейський вектор орієнтації.
На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи під час Революції Гідності коштувало Україні багатьох життів патріотів.
13 листопада 2014 року чинний Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про День Гідності та Свободи». Метою запровадження пам’ятної дати є утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, вшанування патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів держави та її європейського вибору.
Людина, сповнена почуття власної гідності, завжди посяде гідне місце в суспільстві, а народ, який плекає в собі національну гідність, буде знаний і шанований світовою спільнотою. За роки війни, яку Росія розв’язала проти України, українці зберегли державу і зміцнили її. Нація консолідувалася на засадах захисту країни і патріотизму. Наша Україна довела собі і світові, що є могутнім народом, здатним виносити уроки з минулого, протистояти викликам сьогодення та робити все задля достойного майбутнього країни. Україна змогла фактично заново створити сучасні Збройні Сили. Наша економіка швидко перебудовується на європейські стандарти. Наші аграрії завойовують нові й нові ринки.
І, головне, Українці твердо обрали власний шлях розвитку. Зробити незалежність незворотною, Україну – великою та сильною, без жодної перспективи повернення в зону російського впливу – це головне завдання нашого покоління. Це – завдання суспільства і обраної ним влади.
Ми бачимо конкретні кроки зміцнення української свободи і незалежності.
Набула чинності Угода про асоціацію та зону вільної торгівлі з Європейським Союзом. І як результат і наслідок частка експорту до ЄС становить тепер майже 43 % проти 32 % ще чотири чи п’ять років тому. Чітка європейська стратегія дала нам можливість компенсувати величезні втрати, яких ми зазнали внаслідок політично вмотивованого закриття Росією і свого ринку, і транзиту для третіх країн для українських товарів.
Нещодавно Україна розрубала останній вузол, яким Російська імперія намагалася прив’язати нас до себе. Українське християнство має понад тисячолітню історію, власну богословську, літургійну і церковну традицію. Питання Томосу про автокефалію для Православної Церкви України виходить далеко за межі релігійного. Це – ще один стратегічний орієнтир на нашому історичному шляху. Це – вагома складова нашої незалежності.
Наші воїни на сході стоять на захисті безпеки і добробуту не лише України, але всієї Європи. Адже без відновлення територіальної цілісності, суверенітету нашої держави всі кордони в Центральній та Східній Європі будуть непевні.
Нині маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій зможемо досягти величної, омріяної поколіннями мети – розбудови економічно й духовно багатої, соборної, демократичної, вільної України, якою пишатимуться наші діти. Так, це нелегкий шлях, і тільки разом ми зможемо його подолати.

Новини
Намагаючись присвоїти Україну, Росія присвоює собі чужу пам’ять і викривляє історію.
08.05.2025 14:29
Намагаючись присвоїти Україну, Росія присвоює собі чужу пам’ять і викривляє історію.
8 травня 2025 року при Кременчуцькій районній військовій адміністрації відбулося засідання комісії з розгляду заяв від сімей загиблих (зниклих безвісти),
08.05.2025 14:28
померлих військовослужбовців та осіб з інвалідністю щодо призначення грошової компенсації за належне для отримання житло. Комісія розглянула подання управління соціального захисту населення…
Мрієш заснувати й розвинути власний аграрний бізнес або шукаєш роботу в цій сфері?
08.05.2025 14:23
Мрієш заснувати й розвинути власний аграрний бізнес або шукаєш роботу в цій сфері?
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування