Міністр інфраструктури Володимир Омелян розповів про створення Дорожнього фонду й збільшення фінансування на ремонт автошляхів для регіонів
Днями на Полтавщину приїжджав міністр інфраструктури Володимир Омелян. Він зустрівся з жителями Лохвицького й Решетилівського районів, побував на полтавському летовищі. Також поспілкувався з керівництвом області про перспективи ремонту і будівництва доріг на Полтавщині.
Протягом п’яти років завдяки підтримці Президента Петра Порошенка й Уряду підхід до ремонту та будівництва доріг кардинально змінився. Створений Дорожній фонд, а кошти акцизу з пального тепер направляються на ремонт автошляхів.
Проте, за словами Володимира Омеляна, відремонтувати всі автошляхи за один день не вдасться. Впродовж чотирьох років у державі відновили 7 тис. км доріг. Таку ж протяжність відремонтували протягом 2004-2013 років. За короткий час Президент та Уряд змогли налагодити роботу в цьому напрямку, не зважаючи на війну.
Будь-яка сильна держава починається з доріг
Один з основних пріоритетів Президента та Уряду – якісні дороги. До будь-якого інфраструктурного об’єкта потрібно доїжджати транспортом.
Володимир Омелян розповідає, що неможливо за короткий час відбудувати всі автошляхи в державі:
– Дороги не з’являються за ніч. Це велика підготовча робота. Якщо вона проведена правильно, результат триває десятиліття.
Завдяки реформі децентралізації автошляхи передаються на баланс органів місцевої влади. Тому обласна влада, сільські й селищні громади та ОТГ самостійно вирішують, які ділянки ремонтувати. Так звані «тешки» – «Т – (індекс дороги)» – передають на баланс місцевим громадам, а ось дорогами державного значення займатиметься Укравтодор.
Дорожній фонд – крок для відбудови держави
Завдяки ініціативі Президента 1 січня 2018 року створили Дорожній фонд. Він наповнюється за рахунок акцизних зборів і мит від нафтопродуктів, палива й автомобілів.
– Це величезний крок для країни вперед. Ми створили Дорожній фонд й акумулювали гігантський ресурс для України для будівництва доріг. Цього року виділили 55 млрд грн, наступного року – 75 млрд грн. У межах урядової програми Володимира Гройсмана на відновлення українських автошляхів між обласними центрами й дорогами міжнародного значення матимемо 300 млрд грн, – стверджує Володимир Омелян.
За його словами, важливо розуміти, що окрім самих ремонтних чи будівельних робіт, необхідно пройти відповідні тендерні й інші процедури.
«Раз на 10 років…»
Протягом усіх років будівництво доріг в Україні відбувалося за принципом «щороку»: сходив сніг, а за ним і асфальтове покриття. Тому роботи доводилося проводити щороку. Такий механізм мав велику вірогідність корупції.
Нині Україна переймає досвід європейських країн: планують відновлювати дороги в державі раз на 5-10-15 років – залежно від способу ремонту: ямкового, поточного середнього чи капітального.
– Усі ми кажемо про якість німецьких автобанів чи американських бетонних доріг, які будувалися раз на десятки років. Те саме повинно бути й в Україні. Саме тому ми запроваджуємо контроль якості, прозорості й конкурентності під час обрання компаній, які будуватимуть дороги, – пояснює Володимир Омелян.
800 млн грн для Полтавської області на ремонт та утримання доріг
Щорічно на місцеві дороги з Дорожнього фонду виділяють 35% коштів. Цього року передбачається, що 15 млрд грн скерують у регіони. Останні самостійно визначатимуть, в яких районах і коли ремонтуватимуть дороги.
– Для Полтавської області ми виділили 800 млн грн. Працюємо шляхом співфінансування. До речі, велика заслуга Президента, що він наполіг на реформі децентралізації. Раніше Київ розпоряджався 80% державного бюджету. Нині 50% коштів із держбюджету розподіляється на місця. І це співвідношення збільшуватиметься, – розповів Володимир Омелян. – Дуже важливо, щоб цю субвенцію громади використовували якісно. Щоб ОТГ, приватні компанії долучилися до будівництва українських автошляхів. Адже тоді цей процес буде швидшим, бо люди не можуть чекати 5-10 років якісних автобанів чи автошляхів. Рухатимемося далі, щоб дороги відновлювали капітально, а не латали ямковими ремонтами.
Полтавська ОДА