Щодо оплати надурочних робіт
Оплата роботи в надурочний час відбувається таким чином:
1) за погодинною системою оплати праці - в подвійному розмірі годинної ставки;
2) за відрядною системою оплати праці - доплати у розмірі 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, - за всі відпрацьовані надурочні години;
3) у разі підсумованого обліку робочого часу - оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді.
Режим підсумованого обліку робочого часу може вводитись на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу.
У випадку застосування підсумованого обліку робочого часу розпорядок робочого дня і графіки змінності мають бути побудовані таким чином, щоб робочий час, який зобов'язані відпрацювати працівники за обліковий період, встановлений у колективному договорі (наприклад, рік, квартал), відповідав установленій законодавством нормі робочих годин, що припадає на цей період (рік, квартал).
Годинна ставка для оплати надурочної роботи при обліковому періоді тривалістю рік обчислюється шляхом ділення окладу (місячної тарифної ставки), встановленого працівникові на момент нарахування зазначеної оплати (у кінці року - при обліковому періоді рік), на середньомісячне число годин за обліковий період (рік), яке має розраховуватись з урахуванням норми тривалості робочого часу за рік.
У разі підсумованого обліку робочого часу робота у святкові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП України) за графіком включається в норму робочого часу за обліковий період, установлену на підприємстві. Години роботи, що перевищують цю норму, вважаються надурочними й оплачуються в подвійному розмірі.
Під час підрахунку надурочних робіт робота у святкові і неробочі дні, проведена понад установлену на підприємстві норму робочого часу, у обліковий період не враховується, оскільки вона вже оплачена в подвійному розмірі як робота у святкові і неробочі дні.
Відповідно до ст. 106 КЗпП України компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.
За невиплату надурочних робіт працівнику або виплату їх не в повному обсязі передбачено відповідальність у вигляді штрафу:
- відповідно до ч. 1 ст. 41 КУпАП України на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб’єктів підприємницької діяльності - від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1700 грн.).
- відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП України на юридичних та фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (37230,00 грн.)
Головний державний інспекторУправління Держпраці
у Полтавській області Наталія Ляшенко