Сайт працює в тестовому режимі

Щодо особливостей роботи неповнолітніх працівників

Щодо особливостей роботи неповнолітніх працівників

Одним з актуальних питань сьогодення є захист трудових прав неповнолітніх громадян. На час літніх канікул неповнолітні особи можуть реалізувати своє право на працю, уклавши трудові договори з юридичними особами, чи фізичними особами – підприємцями.

На що потрібно звернути увагу роботодавцям при укладенні трудових договорів з неповнолітніми?

Порядок застосування праці дітей визначається законодавством України про працю, зокрема статтями 187-200 КЗпП.

Працевлаштування неповнолітніх здійснюється на підставі письмового трудового договору та лише після попереднього медичного огляду і надалі, до досягнення 21 року, вони щорічно підлягають обов’язковому медичному огляду.

Не допускається прийняття на роботу осіб молодше 16 років. Проте, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.

Забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах та залучати до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Не допускається використання праці неповнолітніх в нічний час, наднормовий час і у вихідні дні.

На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження.

Відповідно до статті 51 Кодексу законів про працю України неповнолітнім працівникам встановлюється скорочена тривалість робочого часу:

  • для працівників віком 16-18 років — 36 год. на тиждень,
  • для осіб віком 15-16 років (учнів віком 14-15 років, які працюють у період канікул) — 24 год. на тиждень.

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, як для осіб, зазначених вище відповідного віку.

Для робітників віком до вісімнадцяти років норми виробітку встановлюються виходячи з норм виробітку для дорослих робітників пропорційно скороченому робочому часу для осіб, що не досягли вісімнадцяти років.

Заробітна плата неповнолітнім працівникам при скороченій тривалості роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості роботи.

Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно – технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, проводиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

Щорічна відпустка працівникам віком до вісімнадцяти років надається у зручний для них час. Тривалість щорічної основної відпустки для неповнолітніх становить 31 календарний день.

Щорічні відпустки працівникам віком до вісімнадцяти років повної тривалості у перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, установі, організації.

Звільнення працівників, молодших 18 років, з ініціативи роботодавця допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах неповнолітніх. При цьому, звільнення з підстав, визначених у пунктах 1, 2, 6 статті 40 КЗпП України (змін в організації виробництва і праці, в т. ч. ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, скорочення чисельності або штату працівників; виявлення невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров"я, які перешкоджають продовженню даної роботи; поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу) проводиться лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування.

При цьому, батьки, а також службові особи мають право вимагати звільнення неповнолітнього, якщо продовження роботи загрожує здоров’ю неповнолітнього або порушує його законні інтереси.

При звільненні неповнолітнього працівника виплачується грошова компенсація на всі дні невикористаної щорічної відпустки.

Головний державний інспектор

управління Держпраці у Полтавській області

Наталія Ляшенко

Новини
Один з найдавніших і наймасовіших видів спорту - легка атлетика. Це більше, ніж спорт. Це витривалість, сила і дух суперництва, який загартовує майбутніх чемпіонів.
14.05.2025 16:59
Один з найдавніших і наймасовіших видів спорту - легка атлетика. Це більше, ніж спорт. Це витривалість, сила і дух суперництва, який загартовує майбутніх чемпіонів.
До уваги дитячих будинків сімейного типу та прийомних родин, які планують перейти у статус ДБСТ і готові прийняти на виховання більше дітей!
14.05.2025 16:53
До уваги дитячих будинків сімейного типу та прийомних родин, які планують перейти у статус ДБСТ і готові прийняти на виховання більше дітей!
У травні з обласного бюджету спрямують понад 2 млн грн на матеріальну допомогу жителям Полтавщини
14.05.2025 16:52
У травні з обласного бюджету спрямують понад 2 млн грн на матеріальну допомогу жителям Полтавщини. Виплати отримають 520 людей. Відповідне рушення ухвалили на засіданні Комісії з розгляду питань…
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування