Сайт працює в тестовому режимі

Щодо встановлення випробування при прийнятті на роботу

Щодо встановлення випробування при прийнятті на роботу

Відповідно до статті 26 КЗпП України при укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається.

Установлення випробувального терміну не є обов»язковою умовою при прийнятті працівника на роботу.

Не встановлюється випробування при прийнятті на роботу для осіб, які не досягли вісімнадцяти років; молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів; молодих спеціалістів після закінчення вищих навчальних закладів; осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби; осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи; осіб, обраних на посаду; переможців конкурсного відбору на заміщення вакантної посади; осіб, які пройшли стажування при прийнятті на роботу з відривом від основної роботи; вагітних жінок; одиноких матерів, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; осіб, з якими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців; осіб на тимчасові та сезонні роботи; внутрішньо переміщених осіб. Випробування не встановлюється також при прийнятті на роботу в іншу місцевість і при переведенні на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, а також в інших випадках, якщо це передбачено законодавством.

При прийнятті на роботу з випробувальним терміном має бути обов»язкова згода працівника на випробування. Власник не має права в односторонньому порядку встановлювати працівнику випробування, так як це може кваліфікуватися як порушення трудового законодавства.

Умова про випробування повинна бути застережена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу, з яким працівник повинен бути ознайомлений під підпис.

Якщо цього порядку не буде додержано, то трудовий договір може вважатися таким, що укладений без будь – якого випробування, на загальних підставах.

Строк випробування при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, - шести місяців.

Строк випробування при прийнятті на роботу робітників не може перевищувати одного місяця.

До строку випробування не зараховуються дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини.

Якщо, наприклад, в період випробування працівник захворів, то строк випробування буде призупинено та продовжено після того, як він стане до виконання своїх обов»язків.

У період випробування на працівника поширюються норми законодавства про працю, правила внутрішнього трудового розпорядку та умови колективного договору, порядок оплати праці, преміювання.

За статтею 29 КЗпП України до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний:

1) роз'яснити працівникові його права і обов'язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору;

2) ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором;

3) визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;

4) проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.

Запис до трудової книжки про умову прийняття працівника на роботу з випробуванням не робиться.

У трудову книжку має бути зазначено фактичну дату прийняття працівника на роботу, з якої розпочато трудові відносини та яка визначена наказом (розпорядженням) власника.

Коли строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування, і наступне розірвання трудового договору допускається лише на загальних підставах.

У разі встановлення власником або уповноваженим ним органом невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі він має право протягом строку випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про це за три дні. Розірвання трудового договору з цих підстав може бути оскаржене працівником в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.

Головний державний інспектор

Управління Держпраці у Полтавській області Наталія Ляшенко

Новини
Із Полтавщини стартував всеукраїнський турнір «Кубок АкТИвних».
05.05.2025 16:05
Проєкт, що об’єднує навколо спорту й здорового способу життя. Протягом двох днів у обласному центрі команди спортсменів змагалися з флорболу, регбі-5, панна-футболу та доджболу. Разом із Міністром…
Розпочала свою роботу регіональна робоча група Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
05.05.2025 15:02
Це важливий крок до створення сталої, дієвої системи підтримки родин військовополонених, безвісти зниклих захисників та цивільних. Група покликана забезпечити ефективну координацію між усіма…
Мінрозвитку завершує збір заявок від громад для участі в Ukraine Recovery Conference, яка відбудеться 10–11 липня в Римі.
05.05.2025 14:54
Це головна міжнародна подія року, де громади можуть презентувати свої інвестпроєкти, знайти партнерів і залучити ресурси для відбудови Подавайте заявку, якщо ваша громада: Має оновлену після…
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування