Щодо виконання роботи, не обумовленої трудовим договором.
Поняття суміщення професії (посади) визначено у ст. 105 КЗпП України. Працівникам, які виконують на одному і тому ж підприємстві, в установі, організації поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов'язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника.
Основною умовою встановлення доплати за суміщення професій (посад) є наявність на підприємстві вакантної професії (посади), за якою буде виконуватися робота.
Під виконанням обов'язків тимчасово відсутнього працівника слід розуміти заміну працівника, відсутнього у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відрядженням, відпусткою, виконанням громадських обов'язків тощо, коли відповідно до чинного законодавства за ним зберігається робоче місце (посада). Працівники виконують обов'язки тимчасово відсутнього працівника одночасно з виконанням своїх основних обов'язків у межах встановленої графіком роботи тривалості робочого дня.
Також слід зазначити, що доручати виконання обов″язків за іншою посадою (професією) можна тільки тому працівникові, в якого є відповідна освіта, кваліфікація, професійні навики.
Розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити питання доплат із профспілковим органом, який представляє інтереси більшості працівників, а якщо його немає — з іншим органом, уповноваженим на представництво трудовим колективом (ч. 2 ст. 97 КЗпП).
Виконання додаткової роботи в порядку суміщення професій (посад) та виконання обов″язків тимчасово відсутнього працівника покладається на працівника наказом (розпорядженням) по підприємству, в якому зазначається назва професії, яку працівник буде суміщати (виконувати), та розмір установленої доплати з урахуванням положень колективного договору та за лише за умови згоди працівника. З даним наказом працівника потрібно ознайомити під розписку. Скасування суміщення посад також оформляється наказом по підприємству.
За ст. 31 КЗпП власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором.
За виконану роботу, працівникові має бути нараховано належну йому заробітну плату: оклад (тарифну ставку) та доплати.