Щодо здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
21.08.2019р. Урядом прийнято постанову № 823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» (далі - Постанова), якою затверджено:
- Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю;
- Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.
Дана Постанова була прийнята з метою забезпечення ефективної реалізації посадовими особами Державної служби України з питань праці, її територіальних органів та виконавчими органами міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад своїх повноважень щодо здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю змінено порядок застосування штрафних санкцій та визначено:
П. 27. У разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом, після розгляду зауважень об’єкта відвідування до нього (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності;
П. 28. У разі виконання припису в установлений у ньому строк, заходи до притягнення об’єкта відвідування до відповідальності не вживаються;
П. 29. Заходи до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності за використання праці неоформлених працівників вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.
Отже, відтепер штрафні санкції за порушення законодавства про працю, визначені ст. 265 КЗпП України, будуть застосовуватися лише у випадках, коли роботодавець ігнорує вимогу інспектора і не усуває виявлені порушення законодавства про працю у визначений строк або використовує працю найманих працівників без належного оформлення.
Тобто, питання зниження рівня незадекларованої праці і на далі буде на постійному контролі у інспекторів праці.
Крім цього, Постанова відновлює право органів місцевого самоврядування здійснювати контроль за працею з питань:
-
своєчасного та у повному обсязі оплати праці;
-
дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці;
-
оформлення трудових відносин.