Велика прес-конференція Петра Порошенка. Основні тези
Основні заяви президента щодо викликів, які стоять перед Україною в 2018 році.
Президент України Петро Порошенко в середу, 28 лютого, у Києві дав прес-конференції "Виклики-2018". Зокрема, він перелічив виклики для України, розповів про реформування армії, про процес звільнення заручників, а також про президентські та парламентські вибори.
Про виклики для України
Порошенко заявив, що ключовим викликом у 2018 році продовжує залишатися війна Росії проти України. Водночас він наголосив, що ціна агресії для РФ зростає завдяки зміцненню Збройних Сил України та продовженню політики санкцій проти Москви.
"Посилення її бойової спроможності залишиться моїм головним пріоритетом як Верховного головнокомандувача Збройних Силу України. Наші Збройні сили слід укріпити настільки, щоби вони були не лише обороноздатними, але й спроможними звільнити окуповані території ", – підкреслив він.
Крім того, Порошенко повідомив, що зараз пріоритетним залишається мирний, політико-дипломатичний спосіб відновлення територіальної цілісності.
Серед інших викликів, глава держави також назвав соціальні, а саме – бідність, низький рівень та незадовільна якість життя переважної більшості українців. А також, "популізм та отаманщину".
Про європейську та євроатлантичну інтеграцію
Порошенко повідомив про ініціативу закріпити прагнення членства України в Євросоюзі та НАТО в преамбулі Конституції.
"Зараз ми обговорюємо в моїй команді пропозицію "заякорити" в Конституції європейську та євроатлантичну інтеграцію України. Як показують соціальні дослідження, обидві ідеї є консолідуючими в суспільстві", – запевнив він.
Про реформування армії
Порошенко привітав прийняття закону про відновлення державного суверенітету на окупованій частині Донбасу.
"Цей закон набув зараз чинності. Найближчим часом, згідно його вимог, я проведу реорганізацію управління підрозділами Збройних Сил на Сході", – зазначив він.
Водночас Порошенко повідомив, що наразі очікує повний перелік кандидатів на посаду командувача Об'єднаних сил.
"Це будуть бойові генерали, які мають досвід командування бригадами, об'єднаннями на сході нашої держави. Мають високий авторитет. І я думаю, що вони в повній мірі зможуть використати ті нові можливості, які для оборони держави надає закон про реінтеграцію", – сказав президент.
Крім того, він додав, що ухвалення закону "Про національну безпеку" дозволить реформувати армію за стандартами НАТО.
Про миротворців на Донбасі
Глава держави повідомив, що планує наполегливо домагатися розміщення миротворчої місії ООН на Донбасі на прийнятних для України умовах. За його словами, йдеться не лише про розведення сторін, а й про те, що миротворці мають діяти на всій окупованій території Донбасу.
"Перше, що це дасть, – Росія змушена буде вивести свої окупаційні війська", – впевнений він.
Він також нагадав, що в миротворчій операції не може брати участь країна-агресор, країни-сусіди.
Про поставки зброї із США
Порошенко повідомив, що Україна очікує на перші поставки оборонного озброєння із США вже за кілька тижнів.
"Перша поставка цього (оборонного) озброєння має відбутися вже через кілька тижнів”, – наголосив він.
Крім того, глава держави додав, що вже досягнуті домовленості з американськими партнерами, які передбачають "цілу низку поставок". Зокрема, антиснайперські комплекси, засоби електронної боротьби, засоби повітряної оборони тощо.
Про Крим
Порошенко пообіцяв звернутися до Конституційної комісії щодо надання АР Крим статусу кримськотатарської національної автономії.
"Я звернуся до Конституційної комісії для того, щоб вона провела публічне обговорення пропозицій робочої групи, і як тільки буде знайдений остаточний варіант, як я і обіцяв, питання національно-культурної автономії, внесення змін до Конституції мною буде ініційовано перед Верховною Радою. Я дуже сподіваюся, що Верховна Рада підтримає цю пропозицію", – сказав Порошенко.
Крім того, він прокоментував пропозицію РФ щодо повернення кораблів з окупованого Криму: "Ми готові прийняти кораблі з Криму тільки разом з Кримом".
Про відносини з Польщею
Глава держави вважає, що відносини Польщі та України розвиваються динамічно. Однак наголосив, що в питанні українсько-польських відносин треба дивитися в майбутнє, а минуле залишити історикам.
"Ми не потребуємо, щоб нам хтось казав яких українських героїв ми повинні шанувати, а яких - ні, ми самі розберемося. Так само ми нікому не радимо, кого Польща має шанувати, а кого - ні. Ми впевнені в тому, що практика заборони на в’їзд, чи замороження досліджень - вона хибна, і комісія має вирішити це питання. Я впевнений, що політики мають дивитися в майбутнє, а минуле залишити історикам", – сказав він.
Про Саакашвілі
Порошенко заявив, що надав українське громадянство колишньому президенту Грузії Міхеїлу Саакашвілі, бо розраховував на ефективні результати роботи.
"Паспорт я не забирав, хоча громадянство мною було надано свідомо. Я був так само, які і більшість, зачарований перспективами, які пан Саакашвілі міг принести Україні. І я намагався йому для цього створити всі можливості", – сказав він.
"Коли я отримав подання відповідних компетентних органів про порушення, які були під час надання громадянства, у мене не було жодних інших моделей дій, крім, як припинити громадянство відповідно до Конституції", – запевнив президент.
Водночас він підкреслив, що питання реадмісії Саакашвілі в Польщу було проведено юридично бездоганно як з точки зору українського законодавства, так і з точки зору міжнародних зобов’язань України та верховенства права.
Про деолігархізацію
Президент запевнив, що ніхто з олігархів не має на нього впливу.
"Не може державна влада боротися з кимось конкретним. Я не збираюся цього робити і не підтримаю, якщо це буде робити хтось інший, незалежно, як його звати — Коломойський, Ахметов, Фірташ, Курченко, де і ще довгий список. Я наголошую, що жоден із них уперше не має жодного впливу на позицію Президента. Це і є деолігархізація", – сказав Порошенко.
Він також додав, що робить усе можливе, щоб створити умови, коли ринок визначатиме ціни, а перемагатиме той, хто матиме конкурентоздатну продукцію.
Про Мальдіви
Президент повідомив, що приватну поїздку в січні на Мальдіви він оплатив зі свого рахунку в українському банку. За його словами, державний кордон він перетинав за своїм прізвищем і за своїм паспортом, з відповідною реєстрацією у прикордонників.
"Мій переліт було оформлено відповідно до вимог чинного законодавства", – зазначив він.
"Наголошую, що на це не було витрачено жодної копійки з державного бюджету, а всі кошти було задекларовано і з них було заплачено податки. Про це відразу після повернення прес-служба проінформувала громадськість", – сказав Порошенко.
Про вибори
Порошенко заявив, що прийме рішення про участь у президентських виборах тоді, коли розпочнеться виборча кампанія. Водночас він повідомив, що не має наміру брати участь у парламентських виборах. Президент зазначив, що політичні партії наразі не є його порядком денним.
"Найімовірніше, я не буду висуванцем політичних партій. Хоча я не виключаю, що якщо буде ухвалено відповідне рішення, то звертатися по підтримку - це вже буде інша річ", – сказав він.
Крім того, глава держави зазначив, що займатиметься змінами до виборчого законодавства.
"Я впевнений в тому, що ми маємо різко підвищити відповідальність за скупку голосів, і буду просити парламент це зробити – підвищити прозорість виборчого процесу, підвищити відповідальність за фальсифікацію виборів на дільницях. Наголошую, що це вважаю першочерговим завданням", – сказав президент.
Тиждень.ua
Головні виклики президента України: Про що Порошенко говорив на прес-конференції
Президент України Петро Порошенко 28 лютого дав велику прес-конференцію. Вона називалася "Виклики-2018". Головні висловлювання Глави держави
- Про євроатлантичну інтеграцію та стандарти НАТО
"У моїй команді ми зараз обговорюємо пропозицію "заякорити" у Конституції європейську та євроатлантичну інтеграцію. Ці ідеї користуються широкою підтримкою в суспільстві… Поправки до Основного закону могли би стати страховкою від будь-яких несподіванок та імперативом для всіх політичних сил на роки вперед."
"Навіть під час війни ми маємо прийняти призначення цивільного міністра оборони, розділити позиції головнокомандувача і начальника Генштабу, зробити низку великих реформ, щоб перевести країну на стандарти НАТО й імплементувати норми, які я зазначив в стратегічному оборонному бюлетені."
- Про темпи зростання
"Все одно не полишає відчуття, що зробили не все, що могли… Очевидно, що темпи є категорично неприйнятними і недостатніми, щоб забезпечувати символічне, але відчутне зростання зарплат…"
"Від багатьох реформ більшість українців, на жаль, не відчувають позитивного ефекту, бо життя українців значно не покращилося. Рівень життя, особливо підкошений війною та економічною агресією, країни тільки-но починає відновлюватися, і темпи надто повільні і мене як президента не влаштовують. Але про те, що зміни помітили, те, що зміни визнали та оцінили в світі, свідчить багато фактів…"
- Про подорож на Мальдіви
"Хочу твердо наголосити, що кордон я перетинав за своїм прізвищем, по своєму паспорту з відповідною реєстрацією у прикордонників… Сплачував я і (за) літак, і готель зі свого банківського рахунку в українському банку…"
"На це не було витрачено жодної копійки із держбюджету, кошти всі були задекларовані, з них були сплачені всі податки."
- Про своє балотування на виборах та життя після виборів
"Я точно 100% братиму участь у президентських виборах як виборець… Я наголошую, що після виборів я точно житиму в Україні в будь-якій якості."
"Я не програв у своєму житті ще жодної виборчої програми."
"Я точно не збираюсь брати участь у парламентських виборах."
- Про дострокові вибори
"Парламент все приймає. Які ще можуть бути розмови з цього приводу. Я наголошую, що жодних цих розмов я не веду. Якщо парламент замість того, щоб займатися (законами), буде займатися виборами, - вони до цього призведуть."
"Безумовно, я буду робити все можливе, щоб забезпечити ефективну координацію діяльності президента, уряду, парламентської коаліції і парламенту. Коли будуть інші умови - будемо тоді це обговорювати."
- Про передачу кораблів з Криму
"Ми точно готові прийняти кораблі з Криму… Ми готові прийняти кораблі із Криму тільки разом із Кримом. Впевнений, що це є одностайна позиція й української влади, й українського суспільства."
- Про Збройні сили України
"Наші ЗС слід укріпити настільки, щоб вони були не лише обороноздатними, але й спроможними звільнити окуповані території. Це наше безумовне право, і воно має бути забезпеченим достатнім військовим потенціалом."
- Про миротворців та ситуацію на Донбасі
"Миротворці – важлива складова відновлення суверенітету, територіальної цілісності і незалежності нашої держави."
"Питання миротворців дуже складне… Ми не маємо абсолютно безпекового компоненту для реалізації будь-яких процесів на Сході."
"Я буду робити все, щоб якнайшвидше запровадити миротворців, бо на сьогодні це єдиний варіант, яким можна зупинити вбивство українців і відновити український суверенітет на окупованому Донбасі."
- Про середній клас
"Ми повинні зробити цей та інші кроки, щоб на ноги знову підвівся середній клас, по якому найсильніше вдарили всі випробування останніх років. І на відміну від найзаможнішого прошарку цей середній клас не мав жирових запасів, які б дозволили пережити важкі часи. І на відміну від найбідніших його обійшли субсидіями. От і виходить, що середина просіла найбільше."
"Саме середній клас є гарантом демократичного характеру політичної системи, саме він є тією скелею, об яку розбиваються каламутні хвилі популізму."
- Про поставки озброєння
"На жаль, я не можу повідомити про деталі переговорів, але перша поставка цього озброєння має відбутися вже через кілька тижнів."
"Ми говоримо про цілу низку поставок, починаючи з антиснайперських комплексів… Ми також говоримо про засоби електронної боротьби, протиповітряної оборони та багато інших видів озброєння."
- Про кримськотатарську автономію
"Я не бачив пропозицій робочої групи, вони мають бути затверджені Конституційною комісією. Я негайно після нашої зустрічі звернуся до Конституційної комісії для того, щоб вона провела публічне обговорення пропозицій робочої групи. І як тільки буде знайдений остаточний варіант, як я і обіцяв, питання щодо національної, національно-культурної автономії, внесення змін до Конституції мною буде ініційовано перед ВРУ."
- Про своє життя
"Я не хочу зараз обговорювати своє життя, але повірте мені, воно не цукор… Можу наголосити, що коли я обирався президентом, мої статки були набагато більшими, ніж це є зараз. Я єдиний президент, який має цю динаміку."
- Про війну "всіх проти всіх"
"Депресія і зневіра – це те, що хочуть посіяти в українському суспільстві, в тому числі не тільки всередині країни. Програми соціальних мереж, програми фейкових новин – це є складова частина."
- Про відносини з Польщею
"Наші відносини розвиваються дуже динамічно."
"Повірте мені, ми не потребуємо, щоб нам хтось казав, яких українських героїв ми повинні шанувати, а яких ні. Ми самі розберемося. Так само, як ми нікому не радимо, кого Польща має шанувати, а кого ні. Це недобре."
- Про Саакашвілі та його реадмісію
"Не думаю, що він зараз щаслива людина. Але це його проблеми і його справа."
"Питання реадмісії було проведено юридично бездоганно з точки зору українського законодавства, з точки зору міжнародних зобов'язань України і з точки зору верховенства права."
- Про зміну виборчого законодавства
"Я буду точно займатися змінами до виборчого законодавства, наголошую на цьому."
" Я впевнений у тому, що ми маємо різко підвищити відповідальність за скупку голосів, і буду просити парламент це зробити – підвищити прозорість виборчого процесу, підвищити відповідальність за фальсифікацію виборів на дільницях."
- Про деолігархізацію
"Деолігархізація – це відлучення олігархів від політичної влади в країні."
"Окремі олігархічні ЗМІ "мочать" президента, я цього не боюсь."
Головні президентські меседжі. Лютий-2018
«Після виборів точно буду жити в Україні»
Я не хотів би сперечатися про те, хто лідирує в рейтингах, тому що я займаюся реформуванням держави, реформами оборони, зовнішньої політики, а не рейтингами. Рішення про участь у виборчій кампанії я прийматиму тоді, коли кампанія розпочнеться. Зараз потрібно займатися об'єднанням усіх політичних сил, суспільства, держави…
Найбільш вірогідно, я не буду висуванцем політичних партій. Хоча не виключаю, що якщо буде прийнято відповідне рішення, то… це вже буде інша справа.
Я точно буду брати участь у президентських виборах як виборець. Точно буду голосувати в Україні, в Києві. Я наголошую, що після виборів точно буду жити в Україні... І я зроблю все, щоб не допустити реваншу. Я не програв ще у своєму житті жодної виборчої кампанії...
Я точно не збираюся брати участь у парламентських виборах. Тому питання політичних союзів – це питання надважливе, щоб координувати зусилля, зокрема в рамках чинної коаліції, зміцнити відносини уряду, коаліції, підтримку і підвищення ефективності роботи як Верховної Ради, так і коаліції.
Дострокових виборів не буде
Жодних розмов з цього приводу я не веду. Я повністю задоволений темпами, які були продемонстровані на минулій сесії щодо співпраці президента, коаліції, парламенту і уряду. Я вірю в те, що парламент здатний продемонструвати зараз зрушення і щодо закону про нацбезпеку, і щодо закону про Національне бюро фінансових розслідувань, і щодо закону про Антикорупційний суд, щодо виконання функцій парламенту з кадрових призначень, і щодо того об’єднання, яке коаліція здатна продемонструвати…
Як президент я можу розпустити парламент, якщо він не працюватиме 30 днів, або не існуватиме коаліція. Але я буду робити все можливе, щоб забезпечити ефективну координацію діяльності президента, уряду, парламентської коаліції і парламенту.
Зміна виборчої системи – не справа президента
Упевнений у тому, що ми повинні різко посилити відповідальність за скупку голів, підвищити прозорість виборчого процесу. Це вважаю першочерговим завданням. Як обирати парламент, на моє глибоке переконання, – це справа парламенту. Вони повинні обрати механізм і знайти компроміс, який набере конституційну більшість.
Миротворча місія: без Росії, Білорусі і інших сусідів
Миротворці – єдиний варіант на сьогоднішній день, яким можна зупинити вбивство українців і відновити український суверенітет на окупованому Донбасі. Присутність миротворців – це не просто розведення сторін. Це для нас неприйнятно. Вони мають діяти на всій окупованій території.
Друге – миротворці зможуть роззброїти незаконні збройні формування. Третє – миротворці зможуть взяти під контроль неконтрольовану ділянку кордону і зупинити інфільтрацію російських військ, російського озброєння на окупованій території. Четверте – Україна зможе відновити свої гуманітарні місії, бо на сході відбувається гуманітарна катастрофа. І п’яте – участь. Ми збираємося обговорити це питання на різних рівнях «нормандського формату».
Україно-польські відносини: Ми самі розберемося
Наші відносини розвиваються дуже динамічно. Ви пам’ятаєте візит (президента) Дуди до Харкова, ми з ним бачилися і в Давосі, і після цього. Я бачився з польським прем’єр-міністром у Мюнхені, пройшло перше інаугураційне засідання комісії на рівні віце-прем’єрів стосовно розробки дорожньої карти виходу з цих обставин, які виникли після прийняття Польщею відповідного закону.
Повірте мені, ми не потребуємо, щоб нам хтось казав, яких українських героїв ми повинні шанувати, а яких ні. Ми самі розберемося. Так само, як ми нікому не радимо, кого Польща має шанувати, а кого ні. Це недобре. Ми впевнені в тому, що практика заборони на в’їзд чи замороження досліджень хибна, і комісія має вирішити всі ці питання. Я впевнений в тому, що політики мають дивитися у майбутнє, а минуле залишити історії.
Кораблі заберемо разом із Кримом
Ми точно готові прийняти наші кораблі з Криму (як це пропонував Путін – «Главком»), але тільки разом із Кримом. Упевнений у тому, що це є одностайною позицією і української влади, і українського народу, і українського суспільства. Для цього Україна має задіяти всі інструменти, які має у своєму розпорядженні, – і дипломатичні зусилля, і санкційні, і в міжнародних судах.
Саакашвілі – не щаслива людина
Громадянство (у 2015 році, - «Главком») надавав свідомо. Я так само був зачарований перспективами, які пан Саакашвілі міг принести Україні. І я дав йому всі можливості.
Він був губернатором Одещини. Результати ми всі бачили, вони були відсутні. І коли я отримав подання від органів про порушення під час подання на громадянство, у мене не було жодних інших дій, окрім як припинити громадянство у повній відповідності до Конституції. Якби не було перевірки щодо подання на громадянство, можливо б, досі були сподівання і мрії. Але Михайло сам зруйнував їх, і я не думаю, що він зараз щаслива людина.
Важке життя
Я не ношу рожеві окуляри. Я особисто бачу всі проблеми в країні. Коли я не був президентом, мої статки були набагато більше, ніж зараз. Я – єдиний президент, у якого така динаміка. Я не хочу обговорювати своє життя, але повірте мені, воно не цукор.
Президент і журналісти – важка, але цікава розмова
Вріз: На прес-конференції президента показав нові ініціативи, щирість та впевненість у собі.
Чергова прес-конференція Президента тримала глядачів у напрузі від перших і до останніх хвилин. Жодних заготовлених питань і максимальна щирість. Петро Порошенко здивував навіть депутатів фракції БПП, показавши майстер-клас як спілкуватись із журналістами. Спокійно, щиро, не уникаючи жодних складних, а часом навіть сердитих та грубих питань.
Втім на початку Президент оголосив ініціативу, яка може назавжди змінити Конституцію нашої країни – запропонував у преамбулі зафіксувати напрямок руху до НАТО і ЄС. Якщо народні депутати погодяться на такі зміни, Україна буде гарантована від різких кульбітів за нової влади. Кого б не обрали йому вже буде нелегко повернути нас на орбіту Москви.
Для внесення таких змін у розділ 1 Конституції на початку достатньо 226 голосів. Пізніше ці зміни мають бути затверджені на референдумі. Після такої процедури, скасувати їх без референдуму стане уже неможливо.
Не менш важливо було почути, що Президент не планує позачергових виборів до Верховної Ради, поки-що довіряючи, що парламент справиться з тими проблемами, що потребують депутатських рішень.
Насамперед народні обранці мають визначатися у кадровій політиці: обрати нового голову НБУ; майже повністю оновити ЦВК, доукомплектування Конституційний Суд; призначити аудиторів НАБУ; обрати нового голову Рахункової палати та омбудсмена.
Президент наполягає на необхідності замінити Е-декларування громадських активістів на звичайне декларування для громадських організацій. Водночас він звернувся до всіх з проханням переконати депутатів підтримати рішення про утворення Вищого антикорупційного суду, президентський законопроект про який був підтриманий у першому читанні.
Окремо глава держави зупинився на зовнішній політиці, де останнім часом вдалося досягти цілого ряду успішних рішень.
Найбільш відчутний прогрес у відносинах з США, де надали Україні довгоочікувану сучасну зброю, зокрема протитанкові ракети «Джавелін». Треба відзначити, що президент Дональд Трамп виявився більш дієвим в українських питаннях, ніж його попередник Барак Обама.
Петро Порошенко натякнув, що поки хтось робить селфі з іноземними послами, він займається важкими переговорами. Таким чином у властивій йому дипломатичній манері він пригадав сумновідомий знімок Юлії Тимошенко з послом Росії в Німеччині, з яким вона приязно поспілкувалась у кулуарах Мюнхенської конференції.
За словами Петра Порошенко українські дипломати активно працюють над продовженням санкцій проти Росії і ще жодного разу це не відбувалося автоматично. Незважаючи на шалений опір Москви кожні півроку санкції продовжуються у ЄС і посилюються в США.
«Ціна агресії зростає завдяки зміцненню Збройних Сил України і продовженню політики санкцій проти Москви», - заявив Президент, - «Це, звичайно, зменшує ризик повномасштабного вторгнення росіян по всіх азимутах, але аж ніяк не зводить його до нуля. Тому наша армія має забезпечити безпеку по всій лінії державного кордону. Посилення її бойової спроможності залишиться моїм головним пріоритетом як Верховного головнокомандувача та Президента.»
Втім, журналістів на прес-конференції головнокомандувача вперше не зацікавили ні Збройні сили, ні питання закінчення війни. Ніхто не запитав навіть про нові українські розробки крилатих ракет, що були успішно випробувані напередодні.
Після початку питань склалося враження, що більшість журналістів перейшли у розряд блогерів жовтих сайтів, бо їхній інтерес звівся до новорічної відпустки сім’ї Порошенків, долі Саакашвілі та рейтингів на президентських виборах, що відбудуться більше ніж через рік.
Проте, якщо така вибірковість і здивувала Петра Порошенка, то він не виказав цього нічим, спокійно давши відповідь на всі питання, які прозвучали.
Відпустку він оплатив зі своєї особистої картки, не витрачаючи на неї коштів з державного бюджету. Гроші, якими він скористався лежали в українському банку і з них були сплачені всі податки, що буде відбито у декларації. Кордон він перетинав під власним іменем. А що повідомили про це після кількаденної відпустки, а не до неї, то цього вимагав режим охорони.
Саакашвілі був депортований законно – в іншому разі в ЄС би його не прийняли і Польща б його повернула. Президент признався, що також на початку був зачарований Саакашвілі, створивши йому виключно сприятливі умови для роботи на Одещині. На жаль екс-президенту Грузії показати результат в Україні не вдалося, а згодом міграційна служба знайшла порушення під час отримання громадянства з чого і почалася ціла низка прикрих для нього подій.
Рейтингами наразі Петро Порошенко не цікавиться – не до рейтингів, коли стільки роботи. Взагалі, на його думку, рейтингами може керуватись хіба популіст.
Окремо журналістів цікавили результати політики деолігархізації. У запитанні одна із кореспондентів переказала побрехеньку про міфічну угоду з Дмитром Фірташем, на що отримала резонне питання від Президента які преференції отримав вказаний олігарх від України. Як відомо Фірташ вже кілька років у Австрії очікує рішення про екстрадицію у США, де його звинувачують у корупції.
Не отримав жодних переваг, а навпаки обмеження й Ігор Коломойський. Втративши вплив на цілий ряд державних підприємств він перебуває за кордоном, а його власність арештована по цілому світу за позовом від державного банку з України, який розглядає Лондонський суд.
Олігарх Рінат Ахметов втратив Укртелеком який приватизував в останній рік перебування Януковича при владі. А олігарх-утікач Сергій Курченко більше не володіє Одеським нафтопереробним заводом, який повернуто до державної власності.
Загалом прес-конференція показала, що Петро Порошенко має чітке бачення майбутнього, впевнений у собі, готовий до боротьби і не ховається від гострих питань.
Віктор Уколов, народний депутат України VI скликання