Звільнення за власним бажанням
Відповідно до ст. 38 КЗпП України, працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні.
Двотижневий строк попередження про звільнення потрібно обчислювати з дати фактичного попередження роботодавця про звільнення.
Якщо роботодавець відмовляється приймати заяву про звільнення, то працівник може зареєструвати її у журналі вхідної кореспонденції або надіслати рекомендованим листом з повідомленням. Тоді датою, з якої вестиметься відлік строку попередження, буде дата згідно журналу вхідної кореспонденції або вручення листа, зазначена в повідомленні про вручення.
Письмову заяву про звільнення за власним бажанням по ст. 38 КЗпП України працівник може подати як у період роботи, так і в період відсутності на роботі (перебування у відпустці, по тимчасовій непрацездатності, ін.).
Затримувати працівника після завершення періоду попередження роботодавець не має права за будь – яких підстав (не передано справи, не підписаний обхідний лист, не проведено розрахунок при звільненні, ін.).
У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Відмова роботодавця звільнити працівника за власним бажанням є порушенням законодавства про працю.
Якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган не вправі звільнити його за поданою раніше заявою, крім випадків, коли на його місце запрошено іншого працівника, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.
Головний державний інспектор
управління Держпраці у Полтавській області
Наталія Ляшенко