Сайт працює в тестовому режимі

Пересопницьке євангеліє і Полтавщина

Пересопницьке євангеліє і Полтавщина

Під час кожної інавгурації президента України ми бачимо цю книгу — Пересопницьке Євангеліє. Ця традиція народилася 1991 року. Відтоді під час присяги президента на вірність народові України поряд із Конституцією та Актом проголошення незалежності України кладуть Пересопницьке Євангеліє. Це рукописна пам’ятка культури та християнства в Україні XVI століття. Рукопис пишно орнаментований, прикрашений високохудожніми кольоровими заставками й мініатюрами.

Пересопницьке євангеліє має надзвичайну історичну й культурну цінність. Являє собою переклад народною українською мовою канонічних Євангелій Нового Завіту – від Матфея, Марка, Луки, Іоанна.

Робота над книгою велася протягом п’яти років і була завершена 1561 р. у волинському місті Пересопниця, звідки й усталена назва пам’ятки. 1701 р. пам’ятка потрапила на Полтавщину (була подарована гетьманом І. Мазепою Переяславському єпископському престолу) і зберігалася в бібліотеці Переяславсько-Полтавської духовної семінарії. Там її відкрив і ввів до наукового обігу відомий вчений, уродженець Лохвицького повіту Полтавської губернії Осип Бодянський. Указом Синоду від 26 жовтня 1906 р. при архієрейській кафедрі на чолі з єпископом Іоанном (С. Смирновим) за ініціативою групи полтавської інтелігенції були засновані Полтавський церковний історико-археологічний комітет та Єпархіальне давньосховище – церковний музей старожитностей, де мали зберігатися історичні церковні реліквії.

До давньосховища було передано й Пересопницьке євангеліє, яке стало окрасою колекції. Під давньосховище відвели три кімнати одного з будинків єпархіальної консисторії (нині приміщення військового шпиталю). В листопаді 1907 р. у збірці нараховувалося 863 предмети старовини. Після встановлення в краї більшовицької влади колекції давньосховища були розпорошені серед різних музеїв, чимало експонатів (серед них енколпіон 13 ст.) безслідно зникли.

Пересопницьке Євангеліє 1919 р. було передано до Центрального пролетарського музею Полтавщини (нині краєзнавчий музей імені Василя Кричевського), а 1940 р. – до новоствореного художнього музею (нині художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка). З початком радянсько-німецької війни Євангеліє разом з частиною музейних фондів було евакуйовано в східні райони Росії, звідки в Полтаву вже не повернулося.

По війні пам’ятка була передана до заповідника «Києво-Печерська лавра», звідки 1947 р. перейшла у відділ рукописів Бібліотеки АН УРСР (нині інститут рукопису Центральної наукової бібліотеки імені В. І. Вернадського НАН України), де зберігається й досі. Пересопницьке Євангеліє належить до національних святинь: на ньому присягають українські президенти. Страхова вартість рукопису становить понад 10 мільйонів доларів.

#символиУкраїни

Новини
Уламки дронів і ракет — не просто метал. Це небезпечні залишки війни, які можуть становити загрозу життю.
02.05.2025 15:27
Якщо ви бачите підозрілий предмет: Не торкайтеся! Не намагайтеся зрушити або зберегти його! Негайно повідомте Службу порятунку за номером 101! Війна навчила нас бути уважними до кожної…
Науковиці Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського взяли участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції «Біорізноманіття: теорія, практика та методичні аспекти вивчення у закладах освіти»
02.05.2025 14:52
Науковиці Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Олена Шиян та Наталія Кузьменко взяли участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції «Біорізноманіття: теорія,…
«Діалог влади та бізнесу»: як підприємцям долучитися до програм «Національний кешбек» та «Зроблено в Україні»
02.05.2025 14:43
В онлайн-форматі відбулося 19 засідання регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу». Цього разу увагу приділили державним програмам та інструментам, якими можуть скористатися підприємці. …
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування