що впливає на рівень суспільної підтримки та готовність повідомляти про правопорушення. Термін "викривач" має відмінності в законодавстві України та країнах ЄС.
У ЄС — це особа, яка повідомляє про порушення права Союзу за умови, що така інформація стала їй відома в межах робочої діяльності.і Таке визначення вказане в Директиві (ЄС) 2019/1937, при цьому держави-члени можуть розширювати захист прав викривачів на національному рівні.
В Україні — це особа, яка повідомляє про корупцію відповідно до умов, визначених ЗУ «Про запобігання корупції».
Культурні барʼєри
У багатьох країнах, переважно із тоталітарним минулим, слово «викривач» часто має негативну конотацію. Зокрема, превалюють такі асоціації:
Чехія, Словаччина, Румунія — «інформатор»
Болгарія, Італія — «зрадник»
Угорщина, Латвія, Естонія — «стукач»
Подібні упередження, сформовані історичним контекстом, тривалий час існували в Україні, негативно впливаючи на готовність громадян повідомляти про корупцію.
Чи готове суспільство підтримати тих, хто викриває корупцію?
Соціальне схвалення викривачів істотно різниться в країнах ЄС — і це прямо пов’язано з рівнем довіри до влади та стабільністю демократичних інституцій.
У Португалії, Німеччині, Італії, Великій Британії, Швеції та Франції підтримка викривачів тримається на рівні 63–74%
У Литві, Болгарії, Хорватії та Угорщині — лише близько 15%
А як в Україні?
За результатами дослідження «Корупція в Україні 2024: розуміння, сприйняття, поширеність», суспільна підтримка викривачів серед громадян досягла історичного максимуму – 74,3%. Порівняно з 2023 роком показник зріс на 7%.
Підтримка викривачів з боку бізнесу залишається стабільно високою, перевищуючи 85% протягом 2023-2024 років.
Позитивна динаміка відстежується не тільки у готовності українців повідомляти про корупцію, а й у практичних діях щодо повідомлень до компетентних органів.
12,3% громадян готові повідомляти про корупцію (проти 10,6% у 2023)
9,7% вже повідомляли про такі факти (у 2023 — 6,5%)
Для порівняння:
За даними проєкту Eurobarometer, минулого року у країнах ЄС повідомили про корупцію 18% тих, хто зіткнувся з нею або став її свідком (зростання на 4% проти 2023 року)
Що це означає
Тенденції щодо поступового зростання повідомлень про корупцію, а отже, й обрання викривальної моделі поведінки, спостерігаються і в Україні, і в ЄС. Усталенню цих тенденцій можуть сприяти:
посилення захисту викривачів
подолання культурних стереотипів
підвищення довіри до державних інституцій.