Щодо проведення індексації заробітної плати
Порядок проведення індексації заробітної плати працівників визначений Законом України від 03.07.1991 р. № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Індексація заробітної плати проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації, який встановлено в розмірі 103 відсотки.
Індексації підлягає заробітна плата у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розміри якого щороку затверджуються законом України про Державний бюджет України. З 01.01.2019 р. прожитковий мінімум для працездатних осіб затверджено у розмірі 1921 грн.
При цьому, частина заробітної плати, яка перевищує розмір прожиткового мінімуму, індексації не підлягає.
У разі, коли особа працює неповний робочий час або неповний робочий місяць (перебувала по тимчасовій непрацездатності, у відпустці, тощо), то сума індексації розраховується з розрахунку повного робочого місяця, а виплачується пропорційно відпрацьованим дням або часам.
У разі, якщо працівник не відпрацював жодного дня у місяці, то індексація заробітної плати за цей місяць не проводиться.
Сума індексації заробітної плати працівника визначається як результат множення суми оплати праці, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Пунктом 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 визначено, що у разі коли особа працює та отримує інший грошовий дохід, насамперед індексується оплата праці. Якщо така особа працює і одночасно навчається за денною формою навчання або з відривом від виробництва у клінічній ординатурі, аспірантурі і докторантурі, насамперед індексується стипендія.
При цьому, пунктом 8 Порядку передбачено, що стипендіатам із числа учнів професійно-технічних, студентів вищих навчальних закладів, клінічних ординаторів, аспірантів і докторантів, які навчаються за денною формою навчання або з відривом від виробництва і одночасно працюють, на їх вимогу професійно-технічні та вищі навчальні заклади видають довідку про розмір і строк призначення стипендії, на підставі якої проводиться індексація заробітної плати за місцем роботи таких стипендіатів у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, з урахуванням одержаної проіндексованої стипендії.
Пунктом 102 Порядку передбачено, що для працівників, яких прийнято на роботу, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник, тобто, якщо посадовий оклад за посадою востаннє були підвищені у жовтні 2018 року, то базовим місяцем для проведення індексації заробітної плати буде жовтень 2018 року, навіть якщо працівника прийнято на дану посаду у лютому 2019 року.
Індексація заробітної плати відноситься до мінімальних гарантій в оплаті праці. А тому, в разі недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, можуть нести відповідальність у вигляді штрафу за абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП України у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення (на сьогодні – це 41730 грн.).
Головний державний інспектор
Управління Держпраці у Полтавській області
Наталія Лященко