ДО УВАГИ ГРОМАДЯН ПРИЗОВНОГО ВІКУ:
Інформація про організацію проведення призову громадян України на строкову військову службу до лав Збройних Сил України восени 2019 року. Переваги та доцільність її проходження.
З 01 вересня 2019 року набирає чинності пункт 2 статті 3 Указу Президента України від 30 січня 2019 року № 22/ 2019
«Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2019 році», щодо проведення чергового призову у жовтні-грудні 2019 року.
Призову на строкову військову службу (виклику на призовні комісії) підлягають громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 20 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.
Для проведення призову в районах (містах) утворюється призовна комісія, яку очолює голова комісії – заступник голови райдержадміністрації. Членами комісії є: військовий комісар; заступник керівника органу управління освітою; заступник начальника районного (міського) органу Національної поліції; лікар, що організовує роботу медичного персоналу з медичного огляду призовників; психолог відповідного державного (комунального) закладу, розташованого на території району (міста); представники Збройних Сил та інших військових формувань громадських організацій, підприємств, установ і організацій (за попереднім узгодженням з головою комісії); секретар комісії.
Призовники, яким надійшла повістка районного (міського) військового комісаріату на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов’язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці.
У разі якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов’язані з’явитися до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України.
Поважними причинами неприбуття призовників до призовних дільниць у строк, установлений військовим комісаріатом, які підтверджені відповідними документами, визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба призовника або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини.
Діючим законодавством України встановлена відповідальнасть за неявку у військовий комісаріат без поважних причин та ухилення від призову на строкову військову службу (стаття 210 Кодексу України Про адміністративні правопорушення, стаття 335 Кримінального кодексу України).
У разі неявки призовника у військовий комісаріат без поважних причин у встановлений законодавством термін, матеріали на нього передаються до правоохоронних органів, а також відповідно закону України від 16.03.2017 року № 1951-VIII відомості про ухилення громадянина від призову на строкову військову службу вносятся до єдиного Державного реєстру військовозобов’язаних і призовників.
Наступним етапом організації проведення призову є проходження призовником медичного огляду, який проводиться відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах лікарями: хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, отоларингологом і стоматологом. За результатами його проведення, методом індивідуальної оцінки, визначається придатність призовників до військової служби за станом здоров’я та фізичного розвитку.
Після проходження призовником медичного огляду лікар – член призовної комісії перевіряє якість записів і висновків лікарів про придатність призовника до військової служби та обґрунтованість установлених діагнозів.
Призову на строкову військову службу не підлягають громадяни України, які за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону отримають відстрочки.
Право на одержання призовниками відстрочки від призову повинно бути підтверджено відповідними документами, які подаються призовниками до військового комісаріату. Надається відстрочка за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до статті 17 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу": за сімейними обставинами; за станом здоров'я; для здобуття освіти; для продовження професійної діяльності.
Призовники, яким надана відстрочка, зобов’язані щороку
до 1 жовтня подавати військовим комісаріатам документи, що підтверджують їх право на відстрочку.
Згідно ст. 18 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» звільнення від призову на строкову військову службу можуть отримати громадяни України:
- визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
- досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу)
- які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах
виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів;
- яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу;
- засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі із звільненням від відбування покарання;
- призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних.
Згідно частини 1 статті 23 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» строк строкової служби в армії становить:
– за умови наявності вищої освіти – 12 місяців;
– якщо вища освіта відсутня – 18 місяців.
Громадянам України, призваним на строкову військову службу гарантується одержання за рахунок держави фінансового, продовольчого, медичного та інших видів забезпечення у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України.
ОСОБЛИВОСТІ ПРОХОДЖЕННЯ СТРОКОВОЇ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ
- військовослужбовці строкової військової служби не залучаються до участі у операції об’єднаних сил на сході України;
- призов молодого поповнення для комплектування Збройних Сил України проводиться через навчальні центри для отримання ними дефіцитних військово-облікових спеціальностей;
Військовослужбовці строкової служби мають наступні пільги:
- збереження за призваними працівниками місця роботи, посади та середньої заробітної платні, час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи;
- грошова допомога при призові в розмірі двох прожиткових мінімумів (4000 гривень);
- повне державне утримання ( забезпечення щоденним триразовим харчуванням та військовою формою одягу);
- відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад;
- вихідна грошова допомога при звільнення у розмірі 8-ми посадових окладів залежно від військового звання і посади.