Як запобігти глухоті та втраті слуху
3 березня – Міжнародний день охорони здоров'я вуха та слуху
Втрата слуху вважається найпоширенішою сенсорною формою інвалідності у світі. Основними причинами глухоти і приглухуватості (неповної втрати слуху) називають генетичні порушення, хронічні інфекції вуха, ряд захворювань (краснуха, кір, свинка, менінгіт), а також вплив деяких лікарських препаратів і шкідливих факторів навколишнього середовища, в першу чергу, шуму. На думку медиків, близько половини всіх випадків глухоти та інших порушень слуху можна запобігти, усунувши причини їх розвитку. Серед превентивних заходів найчастіше називають імунізацію населення, охорону здоров’я матері та дитини, забезпечення гігієни праці. Крім того, лікарі рекомендують батькам стежити, щоб у вуха дитини не потрапляла брудна вода; не шльопати дитину, особливо по вухах; навчати дітей не вставляти у вуха сторонні предмети; у разі будь-яких тривожних симптомів негайно звертатися до лікарні.
Розрізняють глухоту кондуктивну – коли є аномалія середнього вуха, і нейросенсорну, пов’язану з ураженням слухового нерва чи слухових центрів мозку. Якщо вражений слуховий нерв, глухота не лікується. Зарадити ситуації може хіба що слуховий апарат. Але до фахівця треба звернутися якомога раніше. Якщо «слуховий центр» мозку довго не отримує сигнали, він просто «забуває», що з ними робити. Слуховий апарат, звичайно, повністю не компенсує втрачений слух, але суттєво підсилює звуки. Відтак, хворий може повернутися до повноцінного життя.
Туговухість: причини, профілактика, лікування
Стареча туговухість (зниження слуху) розвивається дуже повільно, часто непомітно для самої людини і охоплює усе нові й нові частини органу слуху: середнє вухо, яке посилює звуки; внутрішнє вухо, що перетворює звукові імпульси на електричні сигнали; нерви, по яких електричні сигнали проходять у головний мозок; слухові центри в корі головного мозку, які розшифровують електричні сигнали. Внаслідок погіршення слуху літня людина перестає чути тихі голоси, високочастотні звуки (наприклад, спів птахів або телефонні дзвінки), погано розрізняє в розмові схожі приголосні. Це призводить до труднощів у спілкуванні з іншими людьми, емоційній пригніченості, прискорює процес інтелектуального згасання.
Причинами тугоухості можуть служити різні внутрішні (генетичні і фізіологічні) і зовнішні чинники.
Причини погіршення слуху
Як виявилося, антибіотики, що широко застосовувалися раніше, впливають негативно на слуховий або вестибулярний апарати. Особливо, у поєднанні з діуретиками (сечогінними засобами). На щастя, сьогодні лікарі мають можливість вибирати необхідні антибіотики інших класів, які не мають шкідливого для слуху ототоксичного впливу. Ототоксична тугоухість погана тим, що вона завжди двостороння, тобто вражає обидва вуха. Але у неї є і позитивний момент: на відміну від інших форм туговухості ототоксична не прогресує. Якщо ж зниження слуху неухильно триває, то слід шукати іншу причину.
Дія хвороботворних вірусів і бактерій – досить поширена причина розвитку туговухості і глухоти. Запальні процеси, що викликаються ними, нерідко призводять до грубих порушень структур внутрішнього вуха, слухового нерву і слухових центрів мозку. Особливо небезпечними інфекціями для слуху є грип, ангіна, менінгіт, а також дуже поширена дитяча інфекція — паротит (свинка). Не секрет, що природні вікові зміни часто призводять до погіршення стану судин. Слухова зона завжди страждає при порушеннях кровообігу в результаті нестачі кисню і поживних речовин. Це зустрічається при енцефалопатії, ішемічній хворобі серця, артеріальній гіпертонії, цукровому діабеті і інших захворюваннях. В даному випадку, лікарі обласної лікарні призначають комплексне лікування препаратами, що забезпечують живлення мозку. Таке лікування допомагає стабілізувати стан слуху чи, принаймні, не дає швидко розвиватися туговухості.
Шумова туговухість
Напевно, багато хто помічав: якщо впродовж якогось часу поряд з вами щось сильно шумить, то після припинення цього шуму ви почуваєте себе таким, що немов оглухнули. Так реагує на шум слуховий аналізатор, що знижує свою чутливість, щоб адаптуватися до подразника. Але, якщо піддавати його постійному травмуванню шумом, то виникає слухова перевтома, яке призводить до прискореного зношування структур слухової системи. Не випадково, люди, які працювали на тлі сильного виробничого шуму (на заводах, транспорті, будівництвах), придбавають з віком професійну шумову туговухість. Нерідко, причиною такої шумової туговухості є захоплення гучною музикою. У любителів такої музики відзначається стійке зниження слуху.
Профілактика порушення слуху
Профілактика вікового зниження слуху зводиться до профілактики різних хвороб, супутніх старості. Уміння відсовувати старіння організму невід'ємне від уміння жити. Помічено, що люди, які обирають здоровий спосіб життя, дотримуються раціональної дієти, підтримують інтелектуальну і громадську активність, мають кращий слух, ніж їх ровесники, що не дотримуються вимог здорового способу життя. Якщо ж лікування не допомагає і у пацієнта спостерігається різке безповоротне зниження слуху, необхідно придбати слуховий апарат. Сучасні слухові апарати, особливо цифрові, відрізняються високою точністю обробки звуку, зручністю в користуванні, красивим дизайном.
Частіше бувайте на природі
Прогулянки на свіжому повітрі здатні не лише підняти настрій, а й розвантажити ваші вуха. Періодичні прогулянки в заміській зоні, позбавленій технологічних шумів, дозволяють вашим вухам відпочити. А звуки природи, такі як спів пташок, шелест листя, шум води, сприятливо впливають на центральну нервову систему і виконують роль своєрідної терапії. Такі прогулянки можна проводити із рідними людьми, або домашніми улюбленцями. Але не варто використовувати під час прогулянок мобільні телефони чи пристрої відтворення музики, особливо через навушники. Запамʼятайте — основне завдання таких прогулянок — наблизитись до природи і хоч на деякий час відволіктись від техногенного світу. Жителям мегаполісів, мабуть, найважче в цьому плані. Але немає нічого неможливого, можна використати вихідні для візиту за місто, в ліс, на річку чи озеро. Прогулянки в парках також можуть бути корисними, але не варто забувати що в умовах міста ви все одно не зможете позбутися техногенних шумів. Ідеальним місцем у цьому плані буде лісосмуга, оскільки дерева виконують роль звукового фільтра. Саме в лісі ви можете хоч на деякий час ізолюватися від технічних шумів цивілізації.
Обмежте час перебування в шумних місцях
Постійний шум негативно впливає на самопочуття і слух людини, а постійне перебування в оточенні шуму понад 90 дБ вимагає використання спеціальних засобів захисту. Якщо хочете зберегти свій слух — намагайтесь уникати гучних і шумних місць, я якщо це не можливо мінімізуйте час свого перебування в таких місцях. Якщо ж вид вашої діяльності повʼязаний із постійним шумом, використовуйте індивідуальні засоби захисту органів слуху із відповідним рівнем захисту.
Підтримуйте вуха сухими
У вологому середовищі дуже швидко розвиваються бактерії та грибки, тому недотримання гігієни може призвести до серйозних наслідків. Траплялися випадки погіршення, чи навіть втрати слуху через вплив інфекції, яка призводила до незворотних наслідків. Доглядати за вухами не складно, але вкрай необхідно. Після водних процедур потрібно ретельно витирати вуха. Особливу увагу слід приділяти дітям, які дуже часто ігнорують важливість цієї процедури.
Не використовуйте ватні палички для чистки вух
Вуха — вулиця з одностороннім рухом і використовуючи ватні палички чи інші подібні предмети, ви можете пошкодити барабанну перетинку чи власноручно сформувати сірчану пробку. Чистити вуха потрібно мʼяким рушником чи ватним диском, бажано після купання. Можна також використовувати спеціальні каплі для розмʼякшення вушної сірки. У випадку утворення сірчаної пробки — потрібно звернутися до ЛОРа для її видалення.
Користуйтесь якісним акустичним обладнанням
Сучасний ринок просто завалений різноманітним і різноякісним акустичним обладнанням. Тут ви знайдете все, починаючи з дешевих навушників і закінчуючи широкосмуговими, багатоканальними HI-FI системами. Що обрати людині, яка турбується про власний слух? Варто дослухатися простих порад, які допоможуть хоч якось відкинути «вбивць слуху» із списку ваших покупок.
Ціна має значення. Дешеві акустичні системи — це системи низької якості, їх взагалі не варто розглядати як варіант.
Є перевірені виробники, лідери ринку, які бережуть свою репутацію – краще дивитися саме в їхній бік.
Обираючи навушники чи акустичну систему зверніть увагу на спектр частот, які може відтворити ця система. Якщо ви прослуховуєте музику через акустичну систему із вузьким діапазоном, ви будете додавати звук, оскільки здаватиметься, що його не достатньо. Це з часом призведе до погіршення слуху саме на тих частотах, які відтворює ваша акустична система.
Не варто купувати будь-яку акустичну систему, щоб прослуховувати музику на 100%. Запас повинен бути, оскільки на екстремальних режимах роботи можливі аномалії, які будуть впливати на якість звуку. Такі режими призводять до швидкого зносу і псування обладнання. Проте зловживання навіть найкращими, якісними системами також може призвести до погіршення слуху, але це вже наступна рекомендація.
Не зловживайте навушниками
Правило 60 на 60 та вирішили полягає в тому, що рекомендується слухати музику не більше 60 хвилин на день, при 60% гучності. Зрозуміло, що ці цифри доволі відносні і, скоріш за все, будуть залежати від кожного конкретного випадку, та від них можна відштовхуватись, як від еталонного показника.
Не давайте волю стресу
Стрес — деструктивний стан, що впливає на всі органи і системи нашого організму. Особливо небезпечним є стрес в період загострення, або коли стрес накладається на якесь інше захворювання. Звісно, що кожен рано чи пізно переживає якісь стресові ситуації, але коли такі випадки стають частим явищем, це особливо небезпечно як для слуху людини, так і для загального функціонування організму. Пам’ятайте, що на фізіологічному рівні слух не відновлюється. Тому потрібно всіляко протистояти стресовим ситуаціям, щоб вони не переросли в депресію, яка вже є доволі серйозним захворюванням.
Зоя Скорик, лікар-отоларинголог КНП « Кобеляцька ЦРЛ».