Сайт працює в тестовому режимі

Особи, які працюють на умовах цивільно-правового договору, мають право на оплату листків непрацездатності

Особи, які працюють на умовах цивільно-правового договору, мають право на оплату листків непрацездатності

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII були внесені зміни до частини 1 статті 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі – Закон № 1105), які набули чинності з 11 жовтня 2017 року. Зміни стосуються права на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності осіб, які працюють на умовах цивільно-правового договору. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (разом із часом випробування та днем звільнення).

Відповідно до частини 1 статті 30 Закону № 1105 матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах цивільно-правового договору, призначаються та надаються за основним місцем роботи.

Допомога по тимчасовій непрацездатності (що місить догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи та за сумісництвом.

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров’я, яка його видає (частина 1 статті 31 Закону № 1105).

Механізм обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку страхових виплат визначено Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266.

Згідно із частиною 2 статті 21 Закону № 1105 обчислення страхового стажу для розрахунку страхових виплат повинно здійснюватися за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження – у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що було чинним раніше. При цьому до страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240, а також періоди, починаючи з 01 січня 2016 року, протягом яких особа не підлягала страхуванню за цим Законом, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (частина четверта статті 21 Закону 1105).

Новини
Кременчуцький район виходить на міжнародний рівень!
30.04.2025 10:22
Сьогодні відбулася перша ознайомча онлайн-зустріч з головою Алітуського районного самоврядуванняпані Расою Віткаускєне (Rasa Vitkauskiene) та її колегами (Литва). Обговорили напрямки співпраці,…
29 квітня 1992 року національна збірна України з футболу провела свій перший матч.
29.04.2025 18:49
Це була не просто гра — це була подія, з якої почалася нова футбольна історія незалежної України. Футбол — це про силу команди, про характер, про боротьбу до останньої секунди. Це гра, в якій…
Безоплатні ліки для Захисників і Захисниць — це не привілей, а гарантоване право.
29.04.2025 18:48
Держава й громади працюють разом, аби кожен учасник бойових дій мав доступ до потрібного лікування. Особливо — коли йдеться про хронічні хвороби, тяжкі стани чи рідкісні захворювання. Як отримати…
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування