Сайт працює в тестовому режимі

5 квітня 1710 року була прийнята перша українська Конституція

5 квітня 1710 року була прийнята перша українська Конституція

5 квітня 1710 року біля містечка Бендери на зборах козацтва були прийняті «Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького», написані гетьманом Війська Запорозького Пилипом Орликом та його сподвижниками Г.Герциком, А.Войнаровським.

Це є перша українська Конституція в сучасному її розумінні, яка пізніше дістала назву Конституції Пилипа Орлика і передувала конституціям Сполучених Штатів Америки, Франції і Польщі і відображала прогресивні наміри козацької еліти.

Нею Пилип Орлик зобов'язувався обмежити гетьманські прерогативи, зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців і боротися за політичне й церковне відокремлення України від Росії.
«Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького» складені як угода між гетьманом та Військом Запорозьким (народом України).
Конституція складається з преамбули та 16 параграфів, де сформульовані головні принципи побудови держави.

У першому параграфі «Пактів й Конституцій» розглянуто питання віри, заявлено про православ'я як панівну релігію в державі, а також про відновлення автокефалії. Другий параграф важливий тим, що чітко означив кордони держави, визначені Зборівським договором 1649 року. Гетьман був зобов'язаний оберігати територіальну цілісність країни. Принциповий характер має шостий параграф, де закладені основи управління та діяльності органів державної влади. Конституція певною мірою ґрунтувалася на ідеї поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову. Документ містить цілу низку привілеїв, які надавалися як певним соціальним групам, так і окремим містам.
Загалом документ пронизаний ідеологією обмеження повноважень Гетьмана та його найближчого оточення, кажучи сучасною політико-правовою мовою, необхідності боротьби з корупцією.

Доцільно відмітити, що Пилип Орлик довший час проживав у Швеції. З 1716 по 1719 - в Крістіанштаді, а 1719 по1720 – в Стокгольмі. Цього року в Шведському національному архіві в Стокгольмі, а також в Україні, Канаді та інших країнах будуть проводитися відзначення, присвячені 300 річчю Бендерської конституції – першої і найбільш прогресивної конституції того часу, а також визначного вкладу Пилипа Орлика, гетьмана України в історію всієї Європи.

Новини
Вітання начальника районної військової адміністрації Олександра Аленіна з нагоди Дня прикордонника України
30.04.2025 11:19
30 квітня — день людей, чия мужність і витримка є щитом для всієї країни – День прикордонників України. Ви першими зустрічаєте загрозу, тримаєте лінію, де починається Україна — і не відступаєте…
Кременчуцький район виходить на міжнародний рівень!
30.04.2025 10:22
Сьогодні відбулася перша ознайомча онлайн-зустріч з головою Алітуського районного самоврядуванняпані Расою Віткаускєне (Rasa Vitkauskiene) та її колегами (Литва). Обговорили напрямки співпраці,…
29 квітня 1992 року національна збірна України з футболу провела свій перший матч.
29.04.2025 18:49
Це була не просто гра — це була подія, з якої почалася нова футбольна історія незалежної України. Футбол — це про силу команди, про характер, про боротьбу до останньої секунди. Це гра, в якій…
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування